Koronavírus-fertőzés, allergiák, asztma - lehetséges összefüggések
KORONAVÍRUS FERTŐZÉS, ALLERGIÁK, ASZTMA
Az elmúlt napokban nagyon sokan kerestek meg, asztmások vagy más, allergiás megbetegedésben szenvedők (szénanátha, atópiás dermatitisz, rekurrens wheezingelők), közülük mindenki arra kereste a választ, hogy mi történik, ha valaki elkapja a koronavírus fertőzést? Próbáltam a leghitelesebb forrásokból, pontosan dokumentálódni, az alábbiakban igyekszem a felmerült kérdésekre közérthető választ adni. . Nagy számú eseten végzett tanulmány érthető módon nincs (nem volt rá alkalom, nem telt el elég idő, nem ez volt a prioritás stb) viszont publikáltak pár, Kínában készült esettanulmányt amiknek az eredménye egybecsengő:
Mi az, amit tudunk?
A Centers of Disease Control and Prevention (CDC) szerint a korona vírus fertőzés leggyakoribb tünetei a láz, száraz köhögés, nehézlégzés, fáradtságérzés, izomfájdalom. Ezen kívül érdemes említést tenni a szaglásvesztésről és lehetségesek hasmenéses panaszok is. A vírus elsősorban cseppfertőzéssel terjed.
Melyek azok a csoportok, akik érintettebbek?
Idősebbek illetve azok, akiknek a komolyabb alapbetegségekkel rendelkeznek,ők hajlamosabbak súlyosabb betegségformákra:
Mi az, amit szeretnénk tudni?
A tanulmányokból egyelőre úgy tűnik, az allergiás rhinitisszel (szénanátha, különböző pollen allergiák, poratka vagy penészgomba szenszibilizációval rendelkező páciensek), a rekurrens wheezingelő gyermekek vagy más, allergiás bőrtünetekkel rendelkező betegek (kiütéses, atópiás dermatitiszes, kontakt ekcémás stb) rendelkező páciensek NEM FOGÉKONYABBAK a vírusinfekcióra, sem egy esetleges fertőződés esetén nem várhatóak súlyosabb tünetek, mint az átlag populáció esetében. Tehát a normál rizikójú csoportba tartoznak, de természetesen ezt a kijelentést még rengeteg klinikai esettanulmány kell kövesse.
A krónikus légzőszervi megbetegedésben szenvedők esetében kicsit másként fest a helyzet. Napjaink két leggyakoribb légutakat érintő megbetegedése az asztma és a krónikus bronhopneumopátia (krónikus obstruktív légúti betegség, COPD). Úgy tűnik, hogy az érintett, beteg légutak talaján a COVID 19 fertőzés nagyobb kárt tud tenni – a kár mértéke az alapbetegség kontrolláltsági szintjétől függ. Az asztmások esetében asztmás kiújuláshoz vezethet (exacerbáció), a helyesen kezelt, jól szinten tartott asztmás betegek esetén ez annyit jelent, hogy a rohamoldó szereket kell tudni használni. Semmiképpen nem ajánlott az asztmás kezelés abbahagyása vagy a beteg által történő módosítása.
A WAO (Wold Allergy Organization) állásfoglalása szerint az allergiás szénanáthával vagy allergiás asztmával küzdő betegek ne változtassanak a gyógyszeres kezelésükön, az immunoterápiás kezelés alatt állók ne szakítsák meg a deszenszibilizáló kezelésüket. Nincsenek arra vonatkozó hiteles adatok, hogy az inhalatív úton (asztma pompák), orrsprayek (allergiás asztma, szénanátha) használatával a szervezetbe kerülő kortikoszteroidok vagy az allergiás megbetegedések során használt antihisztaminkumok és biológiai szerek használata nagyobb kockázati tényezőt jelentene a koronavírus elkapására.
Az asztma kiújulásáért leggyakrabban a légzőszervi vírusok a felelősek, sokszor súlyos, szájon keresztül adott kortikoszteroid szükséges az exacerbáció gyógyítására. Viszont nem minden vírus hatása egyforma, egyelőre tudjuk, hogy az influenza és rhinovírusok okozhatnak csúnya asztmás rohamokat (kiújulásokat). Pillanatnyilag , tapasztalat hiányában:
Mi a teendő?
https://www.cdc.gov/asthma/inhaler_video/default.htm
A COPD betegek esetében úgy tűnik, súlyosabb kórformák alakulhatnak ki.
Krónikus légzőszervi betegségben szenvedők esetében ajánlott fenntartani a sportolást, viszont nem most kell egyéni csúcsokat dönteni. A jó fizikai erőnlét hozzájárul a kiegyensúlyozott pszihés állapothoz.
Lévén NYÍRFAFÉLÉK POLLENJÉNEK szenszibilizációs időszaka, hangsúlyoznám, hogy COVID-19 fertőzés és az allergiás rhinitisz közötti legfontosabb különbség, hogy az allergia nem jár lázzal vagy izomfájdalmakkal. Viszont jellemző rá a gyakori, rohamokban jövő tüsszentés, amit orrcsavarás érzése előz meg. Ez nem jellemző a koronavírus fertőzés okozta virózisra. Sajnos mindkét kórnál felléphet a száraz köhögés, az allergiás rhiniszes betegek esetében főleg a tüneti kezelés hiányában. Jellemző különbség a viszont a légszomj, ami a COVID -19 fertőzésre jellemző tünet, de nem gyakori sem egyszerű megfázás, sem influenza vagy szénanátha esetén (kizárólag elhanyagolt estekben).
Allergológiai rendelőnk jelenleg a korona vírus fertőzés megelőzése érdekében csökkentett kapacitással működik, a koronavírus fertőzés megelőzésre fektetve a hangsúlyt.
Habár napjaink nagyjából a koronavírus fertőzés ténye és elkerülése körül forog, ez nem változtat azon, hogy érkezik a tavasz-nyár, a több hete tartó felmelegedés és jó időnek köszönhetően hamarosan a betegeink is érzik a különböző pollen szezonokat, rengeteg szezonális kezelés vár pontosításra, újra elindításra, felírásra. Ezért, mindannyiunk biztonsága érdekében elérhető leszek online konzultáció keretén belül, a részletekért térjen vissza a www.optimun.ro elso oldalára
Szakirodalom