Dr. Albert Kinga allergológus szakorvos, Albert Optimun Medicals, Sepsiszentgyörgy, www.optimun.ro
A várandósság egy változásokkal teli, csodálatos szakasza egy nő életének, melyet beárnyékolhatnak meglévő vagy kialakuló allergiák. Az immunrendszer működése alapvetően megváltozik, hiszen teret ad a szervezetnek, hogy 9 hónapot nevelhessen, dédelgessen egy számára félig testidegen magzatot, mikor más körülmények között egy bőrbe fúródott szálkát is hamar kivet magából.
Lássuk, melyek azok az allergiás megbetegedések, melyek leggyakrabban elkísérik a leendő édesanyát ezen a kalandos úton – ezek egy része a teherbeesés előtt is jelen volt a nő életében, de az immunrendszer változásainak köszönhetően kellemetlenebb módon nyilvánulhatnak meg, mások kifejezetten erre a periódusra korlátozódnak. Mindkét csoportot egy közös tényező jellemez – a leendő édesanya nem szívesen szed gyógyszert a várandóssága időszakában, magzata védelmében. Ilyenkor az alapbetegséget kezelő szakorvos a terhességet követő szülész – nőgyógyász szakemberrel karöltve sokat tehet a várandós páciense komfortjáért és a leendő baba egészségéért.
A krónikus allergiás megbetegedéseket tekintve az asztma az egyik legkomolyabb betegség, ami jelen lehet terhesség alatt, de egy egyensúlyban tartott, gyógyszeres kezeléssel jól kontrollált asztma nem jelent nagyobb kockázati tényezőt sem a mamára sem a babára nézve. Jellemzően a második trimesztertől várható a tünetek rosszabbodása, mivel a pocak növekedésével a rekeszizom feljebb tolódik es nehezebb a levegővétel (fokozódó éjjeli légszomjra, kisebb fizikai megerőltetés után jelentkező fokozott fáradtságra lesz figyelmes a kismama). Szakemberek ajánlása szerint asztmával diagnosztizált nőknél fokozottan javasolt teherbe esésé előtt a jól kontrollált (kiújulás mentes) állapot elérése. Azon várandós hölgyeknél, ahol allergiás szenszibilizációval társul az asztma, kifejezetten fontos asztmás krízist vagy a tünetek súlyosbodását kiváltó tényezők elkerülése (házi por atka, penész, állati szőrök, erős illatok, fa füst, dohányfüst http://www.optimun.ro/blog/45/). Az alapbetegséget követő szakember (allergológus vagy tüdőgyógyász) ilyenkor újraértékeli a kezelési sémát és terhesség esetén is biztonsággal használható készítményeket javasol. A asztma alapkezelésének számító inhalációs eszközök kortikoszteroidot tartalmaznak, melynek adagolását gyakran sajnos teljes mértékben felfüggesztik a várandós kismamák a magzatot érintő mellékhatásoktól való félelmükben, pedig a budesonid tartalmú gyógyszerek bizonyítottan biztonságosak a babára nézve, hosszú távon alkalmazhatóak. Asztmás roham esetén alkalmazott hörgőtágítók használata szintén nincs káros hatással a magzatra nézve. Egy nem kezelt, elhanyagolt asztma esetén egy esetleges krízis alkalmával az édesanya sokkal több (életmentő) gyógyszer adására szorul,miközben magzata szenved, mint amilyen mennyiséggel a 9 hónapot alatt inhalatív úton bevenne s nem zavarná az asztmája. Várandósan gondoljunk arra, hogy nem mindíg a teljes gyógyszermegvonással védjük leendő gyermekünket, néha a kevesebb néha több, a lehető legkevesebb gyógyszerrel, de jól kontrollált asztma fenntartásával sokkal kevésbé ártunk.
Terhesség esetén nagyon gyakoriak a rhinitiszes (szénanáthás) tünetek. Ezek közül is az orrfolyás-orrdugulás ördögi köre a legzavaróbb, viszont a leggyakrabban első trimeszterben jelentkező tünetek jó része mögött hormonális változások állnak és nem hírtelen kialakuló allergia az oka. Már korábban diagnosztizált szénanáthás kórképek esetén fontos, hogy a kismama folytassa a kezelést várandósság alatt is a bizonyítottan biztonságos készítményekkel, mert a kezeletlen szénanátha asztma kialakulásának rizikófaktora.
Csalánkiütések és allergiás-szerű viszketéssel járó kórképek gyakran keserítik meg a várandós kismama mindennapjait. A bőr viszketését zsírosító és hidratáló krémek használatával próbálhatják csillapítani, ha szükséges, a szakember gyógyszeres kezelést ír elő. Kellemetlen formája a PUPPP ( Pruritus and Urticarial Papules and Plaques in Pregnancy) kórkép, melyet főleg a hasi zónára lokalizálódó, nagyon viszkető kiütések jellemzik. Javasolt májfunkciós próbák elvégzése, nem valódi allergia, szülést követően teljesen megszűnik.
Az ekcémás állapotok terhesség alatt javulnak, valószínűleg a várandós szervezetből fokozottabban felszabaduló szteroid szerű hormonok hatásának köszönhetően.
A várandósság alatti immunológiai változásoknak egy sor negatív következménye is lehet a női szervezetre nézve, aktiválódhatnak autoimmun kórképek (gluténérzékenység, pajzsmirígy problémák).
Fontos tudni